מחשב העל ווטסון מצטרף לצוות המחקר של J&J וסאנופי

מחשב העל ווטסון מצטרף לצוות המחקר של J&J וסאנופי

מחשב העל ווטסון הופך לשחקן משמעותי יותר ויותר בתחום הבריאות. לאחר שכבר הצטרף לשורות הרופאים במרכז הסרטן של סלואן קייטרינג, ובמקומות נוספים לצרכים שונים של עולם הבריאות, כעת הודיעה IBM כי המחשב יספק שירותי ייעוץ לפיתוח ומחקר מדעי בצורת שירותי ענן. לדברי IBM מצליח המחשב להוריד את זמני המחקר ואת פיתוח ההיפותזות והפרכתן מחודשים לימים בודדים.  בין המשתמשים הראשונים של שירותי ייעוץ המחקר של ווטסון נמצאות גם סאנופי ו-J&J.

בסאנופי משתמשים ביכולת של ווטסון על מנת לבדוק האם ניתן לזרז ולשפר את מציאת ההתוויות הנוספות למוצרים קיימים. המהלך מתאפשר בשל היכולת של ווטסון לקרוא מיליוני מאמרים לסכם את הממצאים העיקריים בהם ולייצר מפות ויזואליות המאפשרות להסיק לאילו מחלות נוספות יש סיכוי שהתרופה עשויה להיות יעילה. מדובר בתהליך מורכב, והשימוש בווטסון אמור להאיץ את הפעילות, ולשפר את הניצול של התרופות הקיימות של החברה. בנוסף החברה מבקשת להשתמש ביכולות של ווטסון בתחום הרעילות והבטיחות של מולקולות הנמצאות בפיתוח ועל ידי סיווג המידע על הרעילות והבטיחות שלהן לתת לחוקרים מידע אפקטיבי יותר לגבי האפשרות להמשיך במחקר ובפיתוח.

ווטסון
מתוך פליקר IBM

בג'ונסון מבקשים לנצל את ווטסון באופן שונה כך שיסייע לחוקרים לייצר מסקנות של מחקר השוואתי בין תרופות. כיום על מנת לייצר מידע השוואתי מן הספרות לוקח לצוות של  3 חוקרים 10 חודשים רק לאסוף את המידע ולסדר אותו על מנת להתחיל במחקר והסקת המסקנות. החברה מצפה כי ווטסון יוכלו לעבור על החומר באופן מהיר הרבה יותר והם ילמדו אותו להוציא מסקנות, ולתת תשובות לשאלות החוקרים ובכך לספק גם לרופאים מידע השוואתי רלוונטי על טיפולים ולסייע להם להתאים את התרופה למטופלים המתאימים ביותר.

בנוסף השימוש החדש של ווטסון ישמש גם את אוניברסיטת ביילור ואת המרכז לחקר הגנום בניו יורק על מנת לשפר את יכולות המחקר שלהם.

ללא ספק מדובר בשימוש מרתק במחשבי-על בעל יכולות קוגניטיביות לשיפור תהליכים ולאפשרות לייצר יותר תרופות וידע מחקרי בקצבים שלא הכרנו קודם.

ווטסון במחקר מדעי
ווטסון במחקר מדעי

 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.