אילו עמודי פייסבוק בריאותיים הם הכי פופולרים?

אילו עמודי פייסבוק בריאותיים הם הכי פופולרים?

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת למחקר אינטרנט ברפואה -(Journal of Medical Internet Research (JMIR ביקש לבדוק כיצד נראה המידע הבריאותי בפייסבוק, וכיצד משתקפים בו הרגלי החיפוש של מידע רפואי. הסיבה לכך, על פי החוקרים מאוניברסיטת סטנפורד והארוורד הוא שעל פי הנתונים בארה"ב מרבית הציבור מחפשים מידע רפואי באינטרנט, ולרשתות חברתיות תפקיד משמעותי בכך. הבחירה בפייסבוק נבעה מכך שזו הרשת החברתית המשמעותית ביותר כאשר ב 71%  אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת בארצות הברית נמצאים בה.

על מנת לאתר כיצד נראה עולם הבריאות בפייסבוק התחילו החוקרים בבדיקה מהם המצבים הרפואיים אותם הכי מחפשים האמריקאים. על ידי שימוש בכלי המחקר של גוגל הם זיהו את 20 המחלות הכי פופולריות. את התוצאות הם הזינו למנוע החיפוש של פייסבוק והעתיקו את 50 התוצאות הראשונות לכל מונח/מחלה. לאחר סינון של תוצאות לא רלוונטיות, נשארו 522 עמודים רלוונטיים.

את העמודים סיווגו החוקרים במגוון צורות, כמו למשל את מטרת העמוד, ומצאו שמרבית העמודים היו עם מטרה מסחרית של קידום או שיווק ( 32.2%), עמוד מידע וקידום מודעות היוו 20.7% מהעמודים, 15.5% היו עמודי פייסבוק הדומים בעיקרם לעמודי וויקיפדיה,  תמיכה במטופל 9.4% ותמיכה כללית 3.6%. עוד נמצא כי מרבית הלייקים הלכו לעמודים שהוגדרו מסחריים או שיווקיים.

כמות לייקים לפי מחלה
כמות לייקים לפי מחלה (מתוך המחקר)

מבחינת פופולריות גילו החוקרים כי סרטן וסרטן השד היו העמודים שזכו למרבית הליייקים – 86.9% מתוך 22 מיליוני הלייקים של כל העמודים יחדיו. איידס וסוכרת היוו 4.5% מהלייקים ולאחריהם היתה מחלת הלופוס עם 1.1% מהלייקים.

החוקרים מציינים גם כי למרות שמחקרים בעבר, וגם ההיגיון, מראים כי היתרון המרכזי של רשתות חברתיות הוא בהספקת תמיכה מחברים, הרי שמרבית העמודים לא עסקו במתן תמיכה, אלא היו מסחריים יותר.

ראוי לציין כי פייסבוק הכריזה לאחרונה כי היא מתכוונת לבנות קהילות חדשות ולהתמקד בקהילות תמיכה רפואיות, כמו כן היא מתכוונת לספק שירותים שיאפשרו טיפול רפואי מרחוק על בסיס הרשת. הפרסומים גררו ביקורת מפעילים ברשת בטענה כי פייסבוק איחרה את הרכבת ובעיית הפרטיות המשמעותית שלה תמנע מאנשים לעשות בכך שימוש. עם זאת כניסה של הרשת לתחום היא ללא ספק עניין משמעותי ומעניין שצריך יהיה לעקוב אחריו.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.